בדיקת אבהות ביתיתעד לא מזמן בדיקת אבהות ביתית הייתה בגדר מדע בדיוני. כיום לעומת זאת, כל אדם המעוניין לדעת האם הוא אביו הביולוגי של בנו או בתו, יכול להזמין ערכה לנטילת דוגמיות רקמה ותוך זמן קצר מאוד לגלות האם אכן קיימת קרבה משפחתית או שמא הוא מגדל ילד של אדם אחר.

חשוב רק לחדד ולציין כי למרות שמה של הבדיקה, אין היא מתבצעת בפועל בביתם של הנבדקים: איסוף הדגימות בלבד מבוצע בבית ואילו ההשוואה בין הרצפים הגנטיים מתבצעת במעבדה.

האם בדיקת אבהות ביתית היא בדיקה בעלת תוקף משפטי?

בתי המשפט בישראל לא מכירים בבדיקות האבהות המבוצעות באופן ביתי ולא מתחשבים בהן כאשר הם באים לקבל החלטות בנושא אבהות וקרבה משפחתית. יתרה מכך – מבחינת חוק מידע גנטי חל איסור מוחלט לבצע בדיקה באופן פרטי בישראל ללא צו רשמי של בית משפט לענייני משפחה. זה המקום לציין כי כול הבדיקות הביתיות המבוצעות כיום בישראל חוקיות לגמרי וזאת כיוון שהדגימות לא נבדקות בישראל, אלא במעבדות הממוקמות בחו"ל, לרוב באירופה.

מה הוא היתרון של בדיקת אבהות ביתית?

היתרון המרכזי של בדיקת אבהות ביתית בא לידי ביטוי בכך שמדובר בבדיקה דיסקרטית מאין כמוה כשלמעשה ניתן לבצע את הבדיקה ללא ידיעתה של האם. אי לכך, מדובר בבדיקה המושלמת עבור כל גבר החושד כי הילד שהוא מגדל אינו בנו הביולוגי. כל שעל אותו אב לעשות הוא ליטול דוגמית רקמה מהילד או מילדיו, ליטול דגימה מעצמו, לשלוח את הדגימות במעטפות ייעודיות המסופקות בערכת הבדיקה ופה פחות או יותר נגמר הסיפור.

במקרה הטוב ממצאי הבדיקה יראו כי האדם הוא אכן אביו הביולוגי של הילד ובמקרה הפחות טוב, יתברר כי אינו אביו הביולוגי. מהות היתרון היא שניתן לבחון את החשד לכך שהילד הוא לא בנו הביולוגי של האב מבלי לחשוף את החשדות בפני האם ומבלי לגלות כי ישנו משבר אמון בזוגיות.

מה יש לעשות אם מתברר כי הילד אינו הבן הביולוגי של האב בבדיקה ביתית?

בדיקת אבהות בעלת תוקף משפטי ניתן לבצע רק במעבדה גנטית בישראל בצו בית משפט. עם זאת, גם אם ישנו חשד סביר להניח שהילד אינו בנו הביולוגי של האב, אין זה מן הנמנע שבית המשפט יחליט שלא להורות על ביצוע הבדיקה. מצב זה ייתכן אם מדובר בזוג נשוי, שכן אם ישנו חשד שהבדיקה תוביל לכך שהילד ייחשב לממזר, הרי שברוב המוחלט של המקרים אין לבצע את הבדיקה.

מדובר הלכה למעשה ביתרון נוסף ואף משמעותי של בדיקת האבהות הביתית. שימו לב – עד שבאה לעולם האפשרות לבצע בדיקת אבהות ביתית, אדם נשוי שחשד כי הילד שהוא מגדל אינו בנו הביולוגי, לא יכול היה לדעת לעולם האם החשדות נכונים או לא, כיוון שבית המשפט כפי שציינו לרוב לא מאשר ביצוע בדיקה שעשויה להוביל לכך שהילד ייחשב לממזר.

כיום לעומת זאת, ניתן להוכיח את קיומו או קיומו של קשר משפחתי ללא צורך במעורבות של בית משפט, גם אם ההוכחה לא תקפה מבחינה משפטית.

כיצד מבוצעת הבדיקה הביתית?

הבדיקה הביתית לרוב מצריכה שימוש במקלון המזכיר מאוד את מקלון האוזניים הביתי. בעזרת המקלון יש לגרד את החלק הפנימי של הלחי כדי לאסוף דוגמית של רוק ותאים. יש להשתמש במקלון נפרד עבור כל נבדק, כשבדרך כלל כל נבדק יתבקש לשלוח שתי דוגמיות לצורך ביצוע של בדיקה כפולה. אי לכך אם מדובר למשל באב המעוניין לבדוק האם הוא אביהם הביולוגי של שני ילדיו, יש להשתמש בשישה מקלונים. לאחר ייבוש המקלונים יש לשלוח אותם למעבדה הגנטית במעטפה הייעודית. במעבדה אוספים מהתאים של הנבדקים את המקטעים הגנטיים ומבצעים השוואה ביניהם. התוצאות מתקבלות לרוב תוך מספר ימים עד שבועות.

מה היא רמת הדיוק של הבדיקה הביתית?

רמת הדיוק של הבדיקה הביתית גבוהה מאוד. אם התוצאה שלילית, כלומר אם הבדיקה לא מצאה התאמה, ניתן להתייחס לתוצאה כמדויקת לחלוטין, ברמה של 100 אחוז ודאות. ממצא חיובי מדויק ברמה של יותר מ- 99.99 אחוז ואם לבדיקה ניתן לצרף גם תאים אימהיים, הרי שרמת הדיוק עולה ל- 99.9999 אחוז.

 

אולי יעניין אותך גם:

מזונות זמניים לפני קיום בדיקת אבהות